Płyta OSB

OSB

(ang. Oriented Strand Board) – drewnopochodna, trójwarstwowa płyta wykorzystywana głównie w budownictwie. Płyty OSB produkowane są jako płyty jedno- lub wielowarstwowe. Płyty jednowarstwowe znajdują zastosowanie jako warstwy środkowe sklejki.

Płyty wielowarstwowe (najczęściej 3-warstwowe) zbudowane są w następujący sposób: Wszystkie warstwy składają się z długich, wysmukłych wiórów (najczęściej sosnowych) pozyskanych poprzez skrawanie małowymiarowego drewna okrągłego (kłody o długości z reguły 2,2m). Skrawanie odbywa się wzdłuż przebiegu włókien, w kierunku stycznym. Warstwy zewnętrzne składają się z orientowanych w kierunku tzw. większej osi płyty (równolegle do przebiegu linii produkcyjnej). Co najmniej 70% wiórów musi być zorientowanych w tym kierunku, inaczej płyty nie możemy nazwać orientowaną. Wióry warstwy wewnętrznej zorientowane są najczęściej w kierunku prostopadłym w stosunku do wiórów warstwy zewnętrznej. Ze względu na pożądane właściwości płyt OSB do ich zaklejania używa się różne żywice syntetyczne, takie jak UF, MUF, PMUF oraz PMDI.

Płyty OSB podlegają następującemu podziałowi:

Główne obszary zastosowań płyt OSB:

Płyty OSB3 oraz OSB 4 ze względu na odporność na działanie wilgoci zawartej w powietrzu, konstrukcja osbniską nasiąkliwość i pęcznienie szczególnie nadają się do budowy budynków w technologii szkieletowej. Posiadają odpowiednie parametry techniczne w zakresie wytrzymałości gwarantujące sztywność i wytrzymałość konstrukcji budynku. 

Konstrukcyjne płyty OSB 3 i OSB 4 doskonale nadają się do:

Płyty OSB 3 i OSB 4 mogą mieć również zastosowanie do:
Płyta OSB jest powszechnie wykorzystywana jako zamiennik sklejki i desek w technologii lekkiego szkieletu drewnianego oraz jako poszycia ścian, podłóg i dachów. Wykonuje się też elementy kompozytowe, zastępujących belki drewniane. Element taki ma postać dwuteownika, którego środnik jest z płyty OSB a główki z drewna klejonego.

kontakt

telefon

(81) 442-03-50 , 51

Fax.

(81) 442-03-52

e-mail

info@drewhurt.pl

Adres

ul. Wincentego Witosa 16A 
20-315 Lublin